Křupavá a šťavnatá husa – jak ji správně upéct?

Plánujete rodinný oběd a chcete se blýsknout šťavnatou husou s pěknou kůrčičkou na povrchu? Poradíme vám jak na to. Samotné maso ale není všechno. Pokud jste se pustili do pečení husy, měli byste se osmělit a rovnou připravit i červené a bílé zelí a zkusit domácí bramborový knedlík.

Jak připravit maso

Pokud máte zkušenosti například s pečením kachny, je potřeba mít na paměti, že husí maso je poněkud tužší a obsahuje více sádla. Než se podíváme na samotný návod, jak upéct husu, pojďme si nejprve říct, pro kolik strávníků bude stačit. Husa (tedy ta vykuchaná a připravená na pekáč) obvykle váží kolem 4 kg. Na jednoho strávníka lze počítat zhruba s 1 kg původní váhy masa. Nebojte se, že byste museli sníst celý kilogram husy – většina z toho je sádlo. Pokud tedy kupujete 4kilovou husu, nakrmíte s ní zhruba 4 dospělé.

Než budete husu péct, nechte ji alespoň 2 hodiny na pokojové teplotě. Máte-li husu na mrazáku, vyndejte ji nejpozději 24 hodin předem, aby stihla rozmrznout. Pod mraženou husu dejte velkou nádobu, do které bude během rozmrzání vykapávat voda.

Nezapomeňte, že součástí husy je i sáček s vnitřnostmi. Ten vyndejte a dejte jej zpátky do lednice (z vnitřností pak můžete udělat například polévku). Poté upřete svou pozornost na křídla. Každé z nich se skládá ze 3 částí a svrchní dvě odstraňte. Můžete je použít společně s vnitřnostmi třeba na polévku.

Před pečením ještě ořežte všechny přečnívající kusy kůže a tuku, svažte husu, vezměte pekáč na maso, kam husu vložíte, a to samozřejmě opláchnutou zevnitř i zvenčí. Nezapomeňte také propíchnout kůži, aby mohl vytékat přebytečný tuk. Dále osolte a okmínujte a vložte do trouby předehřáté na 120 °C.

Samotné pečení

1. hodinu husu jen tak prohřívejte, ale bez použití horkovzduchu. Jen zkrátka obyčejné pečení na 120 stupňů. Po hodině pečení při této teplotě by se měla husa mírně zbarvit dorůžova. 2. hodinu zvyšte teplotu na 140 °C a potřete husu tukem, který se během první hodiny již stihl vypéci. Troubu víckrát neotvírejte (ani během první ani během druhé hodiny pečení), aby se v troubě zachovala stálá teplota.

Druhá hodina odbila a husa by měla mít zase o něco sytější barvu, i když oproti finálnímu výsledku stále celkem světlou. Maso opět potřete vypečeným tukem, zvyšte teplotu v troubě na 160 stupňů a pokračujte dále. Touto dobou už to doma začne vonět, takže počítejte s tím, že mohou postupně sbíhat členové domácnosti a dožadovat se jídla.

Po hodině, co maso pečete na 160 stupňů, by už maso mělo začít měknout a zároveň by už mělo být optimální množství vypečeného sádla. Maso se na konci stehen začne mírně „odchlipovat“ od kosti a barva je již krásně zlatavá. Nyní je potřeba oddělit sádlo a šťávu do dvou nádob a poslední hodinu věnovat finálnímu „dokončení“ pečení.

Poslední fáze pečení ale nezabere celou hodinu, ale pouze 30 minut. Zvyšte teplotu na 180 °C a pečte husu na pekáči, ze kterého jste předtím slili šťávu i tuk. Poslední fáze pečení je od toho, aby maso krásně zezlátlo a vytvořila se kůrčička. Potřete jej tedy vypečeným tukem, dejte zpátky do trouby a počkejte 30 minut na výsledek.

A proč se vlastně musí na závěr odebrat tuk i šťáva? Při 180 °C už se stává, že by tuk uvnitř trouby prskal.

A co vy? Pustíte se také do pečení husy? Pokud nemáte vše potřebné, využijte třeba TESCOMA nádobí, na jehož kvalitu (i tradici) se můžete spolenout!