Rusko začalo Evropě vypínat plyn, vlády trápí rubly i sankce

Posledním dubnovým týdnem rezonovala zejména energetika. Rusko odpojilo od dodávek plynu Polsko a Bulharsko, což rozpoutalo diskuse o nouzových plánech na domácí i evropské úrovni.

Přepravní trasy zemního plynu v Evropě

Češi a Poláci odmítli dodat slovenským cementárnám uhlí. Heger chce fórum premiérů

Evropské sankce vůči Rusku, konkrétně embargo na dovoz uhlí, které je součástí pátého balíku sankcí, schváleného 7. dubna, se odrazilo a zasáhlo i slovenský stavební průmysl. Polsko a Česko odmítají cementářům dodat palivo do továren. „Dostali jsme se do situace, která otevírá otázku solidarity členských států Evropské unie. V cementárnách dnes 70 procent energie na výrobu pokrýváme z odpadních paliv, ale na zbývajících 30 procent potřebujeme uhlí. A dnes mají dvě z našich tří cementárně ohrožený provoz,” prohlásil na pátečním sněmu Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Rudolf Mackovič, výkonný ředitel Svazu výrobců cementu (ZVC).

Sulík vysvětluje platby Gazpromu: Není pravda, že byli v rublech
Reformy jsme splnili, peníze jsou na cestě. Ve kterých oblastech lidé nejvíce pocítí 460 milionů eur z Bruselu?

Protesty studentů v ulicích, shromáždění odborářů před parlamentem či tvrdá vyjednávání na koaličních radách. Reformy z Plánu obnovy se nerodily snadno. Vládní koalici se i přes vše podařilo splnit prvních 14 milníků Plánu obnovy, který nám otevřel dveře k skoro půl miliardě eur z Bruselu. V pátek dopoledne se premiér Eduard Heger (OĽaNO) spolu s ministry a státními tajemníky setkali na bratislavském hradě, kde v sále federace spolu oficiálně Evropskou unii požádali o první platbu z Plánu obnovy ve výši téměř 460 milionů eur.

Neplatíte v rublech? Odpojujeme vás, vzkázal v úterý večer Polsku a Bulharsku ruský plynárenský gigant Gazprom a do rána jim zavřel kohoutky. Zpráva zalarmovala celou unii a burzovní cena plynu v EU vyletěla vzhůru o 24 procent. „Putin naznačuje celé EU, že je připraven splnit výhrůžky o zastavení plynu, které nám řekl začátkem měsíce, kdy vydal dekret o placení v rublech. Testuje nyní reakce trhu, a hlavně jednotlivých zemí EU a hlavních odběratelů,” míní energoexpert Karel Hirman. Ministr hospodářství Richard Sulík (SaS) proto ve středu svolal mimořádnou konferenci.

Kaliňák ze ZMOS: Matovič nám chce brát další peníze, ještě aby nebyl lístek na MHD dražší než jízda taxíkem
Blíží se třetí vlna zdražování potravin, vzhůru půjdou o 5 až 10 procent. Jídlo se rodí na poli a ve stájích, ne v řetězcích

Ceny potravin strmě rostou a budou ještě dražší každým dnem války na Ukrajině, jejíž konec není vidět. Hrozí, že od léta podraží čtveřice základních potravinových produktů od 5 do 10 procent. Jedná se o mléko a mléčné výrobky, chléb, rohlíky a vůbec celý pekárenský sortiment, k tomu rostlinné oleje a nakonec vepřové maso.

Konec černých staveb či zrychlená výstavba bytů a domů? Kollárov ministr slibuje velké změny
Důchodci poslali odkaz vládě

The gas pipeline with flags of Russia and EU. 3d rendering

Vláda se při navrhování pomoci související se zdražováním otočila zády všem seniorům. V tiskové zprávě to uvedla Jednota důchodců na Slovensku (JDS). Kabinet při zdražování podle JDS ignoruje ústavní a sociální práva seniorů a z chudých seniorů dělá žebráky. Zástupkyně JDS Valéria Pokorná tvrdí, že význam pro tuto vládu mají pouze ti občané Slovenska, kteří vytvářejí ekonomické hodnoty. JDS bude proto pokračovat v protestních shromážděních.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram