Unie se blíží dohodě. Ropu z Ruska chce odstavit do konce roku

Evropská unie (EU) se přiklání k zákazu dovozu ruské ropy do konce roku. Uvedli to po víkendových jednáních mezi Evropskou komisí a členskými státy bloku dva diplomaté, kteří nechtěli být jmenováni.

Unie připravuje šestý balíček sankcí proti Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu, kterou Moskva nazývá speciální vojenskou operací.

Očekává se, že nové sankce se zaměří na ruskou ropu, ruské a běloruské banky, jakož i na další jednotlivce a společnosti.

Komise, která koordinuje reakci EU, vedla jednání s malými skupinami zemí a bude se snažit dokončit svůj plán sankcí včas před středečním (4. 5.) setkáním velvyslanců Unie v Bruselu.

V pondělí (2. 5.) se v hlavním městě Belgie sejdou i ministři energetiky EU, aby diskutovali o této otázce.

Podle diplomatů některé země EU budou schopny zastavit dovoz ruské ropy před koncem roku 2022, ale jiné se obávají jeho vlivu na ceny.

Oil pump rig. Oil and gas production. Oilfield site. Pump Jack are running. Drilling derricks for fossil fuels output and crude oil production. Global coronavirus COVID 19 crisis. War on oil prices.

Zdá se, že Německo, jeden z největších nákupčích ruské ropy, bude ochotno souhlasit se zastavením jejího dovozu na konci roku 2022, ale státy jako Rakousko, Maďarsko, Itálie a Slovensko mají stále výhrady, uvedli diplomaté.

Některé státy Unie navrhly zvolit si strop pro cenu, kterou jsou ochotny zaplatit za ruskou ropu. Budou však nuceny platit vyšší ceny za dodávky odjinud. Informuje o tom agentura Reuters.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram