Zkombinujte design na stěnách i pod nohama

Dlažby, podlahy, pracovní deska i dvířka na kuchyňském nábytku výrazně dotváří interiér. Dodávají mu atmosféru, dejte si záležet na jejich výběru.

Kuchyně je nepochybně jedna z nejfrekventovanějších, nejoblíbenějších a asi i nejvíce obměňovaných místností. Jednolitý a elegantně působící celek vytvoří z ní kombinace matných tmavých barev s pastelovými, metalickými odlesky nebo netradičními povrchovými úpravami. „Matné jednobarevné povrchy se používají zejména na čelka a dvířka skříněk. Mohou mít i speciální povrchovou úpravu Anti Finger Print, která zajišťuje zvýšenou odolnost vůči otiskům prstů. Přesto si však i tyto povrchy vyžadují důkladnou údržbu,“ říká Jozef Kňúr, manažer oddělení kvality kuchyňských studií Oresi: „Matné povrchy v kuchyni pravidelně přetírejte odmašťovači bez obsahu kyselin. Ocet, citrón ani prostředky s obsahem alkoholu či abrazivní, nejsou vhodné. Pokud čistící prostředek nemáte prověřený, vyzkoušejte jej nejprve na malé ploše, vzorku povrchu. Na kuchyňskou linku nejsou vhodné ani prostředky s obsahem olejů nebo vosků,“ dodává J. Kňúr.

Na kameni kámen

Luxusním materiálem s unikátními vlastnostmi je kámen. „Nanáší se položením keramického nebo kamenného povrchu na kvalitní podklad nábytku a vytvoří na něm skořepinu s kresbou reálného kamene. Povrch je ve srovnání se stříkaným nebo lakovaným odolnější vůči nárazu. Oceníte jej, pokud si v kuchyni hrají děti a stále do něčeho narážejí,“ vysvětluje J. Kňúr: Postup nanášení povrchu s kamenným vzhledem se používá také většinou na přední plochy dveří a čelních panelů nábytku.Při použití kamene na zátěžové plochy, například barové stoly nebo pracovní desky, se kámen, umělý kámen, případně keramika, zhotovují jiným procesem .

Keramický povrch je ideální pro pracovní desku, je hladký, odolný vůči vodě, snadno se čistí a zvládá i vysoké teploty. V současnosti spojuje povrchy, které se používají v kuchyni, zejména idea návratu k přírodě. \“Nejen pokud jde o design, ale i materiály z obnovitelných a udržitelných zdrojů, s certifikáty o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Kuchyně, které je mají, vydrží roky,\“ dodává J. Kňúr.

Podlaha na beton

Interiéroví designéři se shodují, že většina lidí věnuje při zařizování pozornost spíše nábytku než podlahám. U nich rozhoduje především cena. „Je to přirozené, podlahy tvoří jednu z nejdražších položek,“ říká interiérová architektka Daniela Mazúrová. „Pokud si však podlahu vyberete špatně, může vám zkomplikovat nejen další zařizování místnosti, ale také její užívání.“

Praktickou podlahou, která se hodí do většiny interiérů, je pohledový beton. „Má zajímavou strukturu a zároveň vlastnosti, které z něj dělají příjemnou, snadno udržovatelnou, funkční a designovou plochu,“ potvrzuje B. Augustín. Snadno se čistí, je odolný vůči otěru a má dlouhou životnost. „Ať už použijete mikrocementovou dekorativní stěrku na podlahy , nebo na stěny, získáte elegantní, nadčasový a autentický design. Stěrka je vysoce přilnavá, aplikace jednoduchá a rychlá, stačí tenká vrstva. Beton je paropropustný, dobře odolává UV záření a celá léta si zachová barvu a vzhled,“ přízvukuje odborník.

Manual worker’s equipment at construction site without people.

Kreativní koberce i parkety

Chcete-li mít originálně zařízený dům či byt, můžete si dát udělat i betonové umyvadlo, vanu nebo kuchyňskou pracovní desku. Kromě litých a mikrocementových podlah jsou trendem také různé kreativní – metalické, světelné nebo kamenné koberce a návrat slaví parkety. „Jde zejména o dřevěné podlahy s výraznými vzory, které se hodí do luxusních prostor,“ říká D. Mazúrová. Vyšší vstupní investice přinese komfort, delší životnost i výborný pocit z takového prostoru.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram