I když při zařizování svatby myslíte na hromadu jiných věcí, neopomíjejte ani ty praktické, které se ve výsledku nejvíce projeví na manželském životě. Ani květinová výzdoba, ani svatební šaty nebo snubní prsteny nejsou tak důležité jako čistý finanční rejstřík, respektive veškerá odhalená tajemství týkající se peněz.
Majetkové společenství = zmatek v očích neznalých
Takzvané společné jmění manželů, zkráceně SJM, je termín, který je nejen před svatbou velmi skloňovaný. I když mluvíme o „jmění manželů“, vzniká už dávno před uzavřením manželství. Není to nic jiného než specifická forma spoluvlastnictví, která vzniká mezi manžely. Právě na tento pojem se obracíme v případě dluhů, koupě dalšího majetku, ale také se velmi skloňuje při rozvodu, kdy se majetek rozděluje.
Již jsme nastínili, že do společného jmění manželů řadíme také dluhy, které v partnerství vznikly. Zákon na tuto situaci pohlíží jasně – spadají sem dluhy převzaté za trvání manželství s výjimkami stanovenými v zákoně. Na druhou stranu do společného jmění nepatří dluhy, které byly pořízené pouze jedním z manželského páru a které vznikly ještě před uzavřením sňatku.
V souvislosti s touto skutečností můžeme konstatovat, že pokládaná otázka, která zní: „Co když jednomu z manželů přišla exekuce na dluhy ještě před svatbou?“ je zodpovězená.
Dluhy vzniklé před svatbou do společného jmění nepatří
Samozřejmě ve výsledku záleží pouze na partnerech, jak se ke vzniklé situaci postaví. Zákon má však v tomto případě jasno. Do společného jmění nepatří dluhy (a tedy ani exekuce na dluhy), které vznikly ještě před svatbou.
I když je tato situace tedy zcela zřejmá, přesto ještě není důvod k radování se. Věřitelé se k této skutečnosti totiž také staví různými způsoby. Zatímco v některých případech platí výše uvedené, v jiných se skutečnost, že dluh není součástí společného jmění manželů, bere spíše za formální označení a v praxi je situace jiná.
Do hry se dostává otázka, jak na vzniklý scénář pohlíží právo. V tomto případě se jedná o velmi zašmodrchanou věc, na kterou se musí nahlížet individuálně. Mezi rozhodující faktory může patřit například to, jestli manžel nebo manželka dluží třeba za opravu věcí, které byly v jeho/její výhradním vlastnictví, nebo jestli se už nacházely ve vlastnictví společném. Pamatujte, společné jmění manželů totiž vzniká ještě před svatbou.
Informujte se o finanční situaci partnera
Co z toho všeho vyplývá? A jak předcházet neshodám, případně rozvodu v brzkých několika dnech? „Nesdělujte počet svých milenek, ale počet svých půjček,“ radí nejen finanční specialisté, ale také právníci. Právě finanční situace je totiž alfou i omegou spokojeného a dlouhodobého manželství. V současné době se naštěstí už odchyluje od názoru, že sdílet svou finanční situaci je tabu. Naopak se v našich hlavách konečně zakořeňuje nutnost sdílet i peněžní stránku našeho života, aby se předcházelo domněnkám a nechtěným scénářům.
Partneři mají být o vzájemné finanční situaci informovaní už v době, kdy se k sobě rozhodnou sestěhovat. V ten okamžik se peněžní stránka stává nedílnou součástí jejich života a také hraje roli při budoucím rozhodování se. Už v tento moment totiž dva lidé nakupují dekorace, nábytek a spotřebiče společně. Stejně tak společně platí nájem a musí být informovaní o tom, zdali na to jeden z partnerů má, nebo nikoliv.
To, jak se k penězům přistupuje, navíc odhaluje podstatné stránky partnera. Zdali je marnotratný nebo šetřivý, zdali se na něj můžete v těžkých chvílích spolehnout, či se o budoucí rodinu postarat nedokáže, zdali mu snadno učaruje nebankovní půjčka, nebo po ní sahá opravdu až v řádně odůvodněných případech.
Předmanželská smlouva jako váš nejlepší přítel
Pakliže si nejste jistí finanční stránkou svého partnera, případně tím, jak k penězům přistupuje, svůj dříve nabytý majetek si samozřejmě můžete chránit. I když vám v případě nutnosti splácet závazek partnera nebo partnerky může pomoct razdvapujcka.cz, přesto chcete své jmění ochraňovat a do manželství vstoupit s jistou pojistkou.
V této chvíli do hry vstupuje takzvaná předmanželská smlouva, která je listinou uzavíranou za účelem ochrany nejen majetku, ale především ochrany před možná existujícími nebo potenciálně očekávanými dluhy partnera. Řada lidí se domnívá, že musí být uzavřená před vstupem do manželství, ale není tomu tak. Podepsaná může být i během trvání sňatku manželského. Poslední slovo zde však musí mít notář, který smlouvu může zapsat do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu.
Předmanželská smlouva je v mnoha rodinách velké tabu. Nakonec se však jedná jen a pouze o vyšší ochranu majetků manžela, případně manželky, a vidět za tím nějaké pohoršení rozhodně není na místě.
Jak sepsat předmanželskou smlouvu?
I když na internetu najdete mnoho vzorů předmanželské smlouvy, doporučuje se oslovit zkušeného právníka nebo notáře. Vaše situace se může od ostatních lišit a pod dohledem zkušeného si budete jistí, že máte vše správně ujednané.
Pokud máme být konkrétnější, smlouva by měla vždy obsahovat samozřejmě jména obou stran, jejich trvalá bydliště, dále také rodná čísla snoubenců (případně manželů, pakliže ke sňatku už došlo), datum jejich svatby a podpisy. A samozřejmě konkrétní znění dohody čili obsah úpravy budoucích majetkových vztahů.
Ať už smlouvu sepíšete svépomocí nebo pod dohledem zkušeného, návštěvě u notáře se nevyhnete.