Jak ochránit střechu před vniknutím živočichů

Střecha chrání naše obydlí před nepříznivým počasím. Často se však stává útočištěm i pro mnohé živočichy. Pokud se pod vaší střechou usídlí zvíře, je to varovný signál poškozeného střešního pláště. Mezi rizikové části, přes které se zvíře může dostat pod střechu rodinného domu, patří poškozená střešní krytina, žlaby či komín. Místem vstupu menších zvířat do domu jsou také střešní větrací otvory, které zajišťují správnou cirkulaci vzduchu v podkroví.

Zvířata dokážou na střeše způsobit vážné škody

Zvířata vnikají do domu nejčastěji na jaře v období páření nebo na podzim, kdy hledají teplý úkryt před přicházející zimou. K nejčastějším návštěvníkům podkroví patří kuny, ptáci, hlodavci či hmyz. Jsou postrachem pro tepelněizolační materiál, střešní fólie a kabely, které rozkousají či jinak poškodí, jakmile se jim dostanou do cesty. Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti zvířecím vetřelcům. Proti kunám či hlodavcům lze instalovat elektrické plašičky, klece či pasti.

Ochrana před vstupem živočichů
Ochrana před vstupem živočichů pod střechu je velmi důležitá. Zvířata dokážou vážně ohrozit funkčnost střechy – poškodit tepelnou izolaci, podstřešní folii a pod. | Zdroj: Wienerberger
S ptáky je to o něco složitější, jelikož mnohé druhy jsou na našem území chráněny a je zakázáno odstraňovat nebo úmyslně poškozovat hnízda chráněného živočicha v jeho přirozeném areálu. Se včelami, které se usídlí v podkroví vám pomůže včelař, který je přemístí na vhodnější místo. Na vosy a sršně můžete zkusit použít falešná hnízda nebo různé „babské“ recepty – rozmístit v podkroví citrónové vonné svíčky, rozvěsit paličky namočené česneku s chilli nebo potřít zárubně oken a dveří octem. Pokud je kolonie na půdě mimořádně velká a ohrožuje bezpečnost obyvatel domu, je třeba kontaktovat deratizátora.

Na prvním místě je prevence

V lokalitách se zvýšeným výskytem živočichů se doporučuje zvýšená ochrana před jejich vniknutím do podstřešního prostoru. Nejúčinnějším opatřením je prevence. Důležitá je zejména správná realizace střechy a jejích jednotlivých detailů. Zapomínat není třeba ani na pravidelnou kontrolu střechy, přičemž je třeba se zaměřit na netěsnosti, chybějící tašky, poškozené střešní krytiny, zkontrolovat izolaci, okapy či pojistnou fólii. Malým živočichům stačí i menší prasklina, přes kterou dokážou vejít dovnitř. Jakékoli díry nebo poškozená místa je třeba okamžitě opravit.

Střechu ochrání systémové doplňky

A trademan uses an airless spray to paint the roof of a building

Základem ochrany proti vniknutí živočichů do střešního pláště je celoplošné bednění střechy, které zabrání tomu, aby se škůdci dostali až do podkroví. Účinnou ochranou je důkladné utěsnění vstupních prostor do podstřeší a použití systémových doplňků, jako jsou ochranný větrací hřeben či ochranný pás proti ptákům Tondach. „Doporučujeme hliníkové pásy proti ptákům, které na rozdíl od standardních plastových pásů nedokážou kuny prokousat a poskytují tak lepší ochranu proti nechtěným návštěvníkům,“ říká produktový manažer značky Tondach Michal Dobrovodský.