Víte, proč přidávat do země k rajčatům vaječné skořápky?

Chcete jednoduchý a efektivní trik, jak pomoci rostlinám rajčat ve zdraví a dobré úrodě? Vysaďte spolu s nimi do země rozdrcené vaječné skořápky. Zahrádkáři, kteří to vyzkoušeli, tuto metodu používají každý rok a vědí proč. Rozdrcené vaječné skořápky jsou plné živin, které dodají rajčatům energii a zároveň je ochrání před hnilobou květů a plodů.

Tento chytrý způsob, jak dodat rajčatům potřebné živiny a zvýšit nejen jejich úrodnost, ale také odolnost vůči chorobám a škůdcům, je jednoduchý a zcela zdarma. Vaječné skořápky jsou běžným odpadem v domácnostech, přitom obsahují uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, další stopové prvky a organické látky. Právě vápník hraje důležitou roli ve zdraví rostlin rajčat – a také iu jiných druhů zeleniny. Není to ovšem jen vápník a hořčík. Jako všechny zeleninové rostliny, i rajčata potřebují dusík, draslík a fosfor, aby rostly zdravé a silné.

6 tajemství bohaté a chutné úrody rajčat

Jak zjistíte nedostatek hořčíku na rajčatech?

Pokud se vašim rostlinám rajčat zkroutily listy a jejich barva se změnila na nažloutlý odstín, s největší pravděpodobností to je způsobeno nedostatkem hořčíku. Zdravé rostliny rajčat s dostatkem vápníku a hořčíku v půdě nemají problémy s vytvářením pevných buněčných stěn. Bez těchto dvou složek však budou chřadnout. Bohužel zahrádkáři si žloutnutí mnohdy pletou s nedostatkem vody. To samozřejmě vede k nadměrnému zalévání, což může ještě zvýraznit nedostatek hořčíku, neboť promočenými kořeny rostlina nedokáže přijímat žádné živiny. Výsledek? Slabý růst, méně květin a velmi nízká úroda.

Vápník a rajčata

Vápník hraje ve zdraví a v pohodě rostlin rajčat ještě důležitější roli. Při růstu rajčata využívají vápník z půdy k budování pevných buněčných stěn. Díky pevným buněčným stěnám mají silné, pevné stonky a větve. Vápník je také důležitý pro produkci úrody. Není-li v půdě dostatek vápníku, výsledkem je hniloba květin. A ta je pro rajčata „smrtelná“.

Fresh red ripe tomatoes on the vine on a dark rustic cutting board

Vaječné skořápky proti hnilobě květin a plodů

Hniloba květů a špiček plodů rajčete je jednou z nejškodlivějších, nejničivějších a nejdepresivnějších věcí, které se mohou stát zahradníkovi pěstujícímu rajčata. Na koncích plodů se objevují malé, tmavé, drsné skvrny. Tyto tmavé skvrny, přemění celé rajče na hnilou kaši. V závislosti na závažnosti nedostatku vápníku můžete přijít o velkou část úrody, dokonce o celou. Dobrou zprávou je, že rozdrcené vaječné skořápky zasazené k rostlinám rajčat mohou pomoci napravit situaci. Hniloba květin a plodů postihuje také papriky, okurky, dýně a cukety.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram