Minimální mzda by mohla příští rok stoupnout

Podle zákonného automatu má totiž minimální mzda na rok 2023 tvořit 57 procent z průměrné mzdy na Slovensku za rok 2021, tedy 57 procent z částky 1211 eur.

Pokud se zástupci zaměstnavatelů a odboráři v letošním roce nedohodnou na příštím sumě minimální mzdy, nejnižší hrubé měsíční výdělky by měly od začátku příštího roku činit 691 eur. Oproti současnosti by šlo o zvýšení o 45 eur. Podle zákonného automatu má totiž minimální mzda na rok 2023 tvořit 57 procent z průměrné mzdy na Slovensku za rok 2021, tedy 57 procent z částky 1211 eur.

Zaměstnavatelé jsou při zvyšování minimálních výdělků opatrní. \“V současné situaci, v jaké se nacházíme v souvislosti s pandemií COVID-19, je velmi důležité zodpovědně přistoupit ik určení výše minimální mzdy tak, aby to nevedlo ještě k většímu negativnímu dopadu na hospodářství, jakož i zaměstnanost,\“ uvedla pro agenturu SITA mluvčí Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení SR Miriam Filová, upozorňuje na to, že propuknutí pandemie COVID-19 způsobilo škody téměř v každém odvětví, což dodnes způsobuje ztráty významného rozměru. rostoucí ceny vstupů a nově i následky války na Ukrajině,“ dodala.

Generální sekretář Asociace průmyslových svazů a dopravy Andrej Lasz tvrdí, že i výrobní podniky mají dnes poměrně náročnou situaci. \“Třeba to vnímat v širším kontextu, jakým je například nárůst cen energií, vstupů, nákladů souvisejících s COVID či krizí na Ukrajině,\“ upozornil pro agenturu SITA. Samotný zákonný automat podle něj zaručuje spravedlivý růst mezd prostřednictvím růstu průměrné mzdy. \“Zatím věříme, že bude stačit. Kromě toho, v průmyslu za minimální mzdu nepracuje téměř nikdo, průměrné platy jsou výrazně vyšší,“ dodal Lasz.

Man using calculator

Minimální hrubá měsíční mzda na Slovensku od začátku letošního roku stoupla o 23 eur na 646 eur. Jelikož vláda se se zaměstnavateli a odboráři na sumě nejnižších výdělků na letošní rok nedohodla, uplatnil se zákonný automat, podle něhož minimální mzda tvoří 57 procent z průměrné mzdy na Slovensku před dvěma lety.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram